Startuj z nami!

www.czasnawypoczynek.pl

relaks, wypoczynek, zwiedzanie...

mapa polskich obiektów turystycznych
Regiony Polecane Kategorie Warto zobaczyć Oferty specjalne Dodaj obiekt

Prezentacja Mapa okolicy W pobliżu
Spichlerze na Ołowiance
ul. Ołowianka 14, 80-751 Gdańsk

Spichlerze na Ołowiance
 


Wyspa znajdująca się naprzeciwko Żurawia, zwana jeszcze w XIV wieku Szafarnią, stanowiła ważny punkt przeładunkowy w średniowiecznym porcie gdańskim. W spichlerzach przechowywano przede wszystkim zboże, sól, żelazo, kotwice, kamienie młyńskie. Oddzielnie składowano sukno, korzenie i owoce południowe. Na wyspie funkcjonowały urządzenie przeładunkowe i warsztaty ciesielskie.

W 1597 roku na jej teren przeniesiono skład ołowiu (Ołowiowy Dwór) i od tego czasu wyspę nazwano Ołowianką. Jak podają źródła w 1643 roku na wyspie Ołowiance znajdowało się siedem spichlerzy, a w całym porcie gdańskim 315. Prawdopodobnie miedzy Żurawiem a Ołowianką od 1687 roku istniała przeprawa promowa.

Dziś w części południowej wyspy gospodarzem jest Centralne Muzeum Morskie, do którego oprócz Spichlerzy należy także, cumujący przy nabrzeżu wyspy, statek-muzeum "Sołdek". Główna wystawa w Spichlerzach nosi tytuł "Polacy na morzach świata" i prezentuje morską historię Rzeczpospolitej od czasów średniowiecznych po nam współczesne. Wśród najciekawszych eksponatów są te, które zostały odnalezione i wydobyte z wód Bałtyku przez zespół archeologów i nurków z Działu Archeologii Morskiej Muzeum, przede wszystkim ładunek średniowiecznego statku handlowego zwanego "Miedziowcem" oraz artyleria, wyposażenie i rzeczy osobiste marynarzy ze szwedzkiego okrętu wojennego Solen, który zatonął na wodach Zatoki Gdańskiej w bitwie pod Oliwą, w 1627 roku.

Dla koneserów sztuki marynistycznej udostępniono na salach ekspozycyjnych Galerię Morską z unikalnym malarstwem Ajwazowskiego, malarzy holenderskich XVIII wieku, Ruszczyca, Gierymskiego, Malczewskiego, Wywiórskiego.

Spichlerze wraz z "Sołdkiem" i mieszczącym się na przeciwległym brzegu Żurawiem stanowią kompleks muzealny w samym sercu starego portu gdańskiego. Dla wygody zwiedzających pomiędzy wyspą Ołowianką a Żurawiem kursuje w godzinach pracy muzeum, co 15 minut, prom "Motława". Do Spichlerzy na Ołowiance można także dotrzeć od strony Starego Miasta, idąc ulicą Szafarnia wzdłuż przystani Marina. Ta sama ulica zapewni nam także dogodny dojazd samochodem
Ten obiekt należy do następujących kategorii:
- Muzea