Startuj z nami!

www.czasnawypoczynek.pl

relaks, wypoczynek, zwiedzanie...

mapa polskich obiektów turystycznych
Regiony Polecane Kategorie Warto zobaczyć Oferty specjalne Dodaj obiekt

Prezentacja Mapa okolicy W pobliżu
Muzeum Ziemi Sejneńskiej w Sejnach
ul. Piłsudskiego 28, 16-500 Sejny
tel. (87) 516-22-12
http://www.muzeum.sejny.plmuzeum@sejny.home.pl

 
W Pałacu Biskupim znajduje się Muzeum Ziemi Sejneńskiej. Mieści się tu również siedziba Sejneńskiego Towarzystwa Opieki nad Zabytkami. Jest to klasycystyczna kamienica z połowy XIX wieku, będąca pierwotnie siedzibą biskupów sejneńskich. Muzeum powstało 2 maja 2005 roku. Stworzyli je przede wszystkim mieszkańcy regionu, przynosząc eksponaty. Muzeum Ziemi Sejneńskiej dysponuje sześcioma stałymi ekspozycjami. Prezentowane w nich eksponaty stanowią tylko część zbiorów.

Sala archeologiczna - tutaj można dowiedzieć się o przeszłości Suwalszczyzny od początków osadnictwa na Sejneńszczyznie do wczesnego średniowiecza (Jaćwingowie). Sala numizmatyczna - eksponowane są monety i banknoty, pochodzące z różnych krajów i epok historycznych. Część z nich odnaleziono na terenie Sejn: monety srebrne z XVII wieku, monety polskie z okresu międzywojennego, monety wczesnopiastowskie, monety antyczne, monety z XIX i XX wieku z różnych krajów.

Sala dominikanów i biskupów sejneńskich - w tej sali prezentujemy niektóre pamiątki, które pozostały po zakonnikach i biskupach sejneńskich. Ważniejsze eksponaty to: dokumenty dominikanów z archiwum dominikańskiego (XVII - XVIII w), pisma urzędowe króla Jana III Sobieskiego do dominikanów sejneńskich, przedmioty liturgiczne figury papieży i dominikanów, elementy wyposażenia dawnego Pałacu Biskupiego.

Sala szkół sejneńskich - w tej sali eksponujemy m.in.: fotografie i pocztówki szkolne, podręczniki używane w tamtych czasach i wydawane gazetki oraz inne publikacje szkolne, dzienniki szkolne i świadectwa uczniowskie, książki i czasopisma szkolne. Sala wojskowa - zgromadzony materiał wizualny (fotografie, pocztówki, dokumenty, militaria, medale i odznaczenia) przedstawia w znacznym stopniu zaangażowanie polskich organizacji wojskowych i mieszkańców tej Ziemi w walce o jej przyłączenie do Macierzy.

Sala wielokulturowości regionu - ziemia Sejneńska, a zwłaszcza miasto Sejny w niedalekiej przeszłości (XVIII-XX wiek) była zamieszkana przez wiele narodowości: Polaków, Litwinów, Żydów, Niemców, Rosjan, Białorusinów, Tatarów i Ormian. W tej sali zgromadziliśmy więc m.in.: Biblię niemiecką i prawosławną oraz polskie książeczki do nabożeństwa, wydawnictwa z drukarni litewskiej w Sejnach z początku XX wieku, druki polskie, przedmioty kuchenne z minionej epoki.

Ten obiekt należy do następujących kategorii:
- Muzea