Wstecz

Zapora im. Ignacego Mościckiego
Wapienica, 43-300 Bielsko-Biała

Zapora im. Ignacego Mościckiego
 
Zapora wodna im. Ignacego Mościckiego (betonowo-ziemna) została zbudowana w latach 1929-32 na rzece Wapienica oraz potoku Barbara w miejscowości Wapienica (dzielnicy Bielska-Białej). Zbiornik powstały przez spiętrzenie wody nosi nazwę jezioro Wielka Łąka.

Projekt budowy zapory w Wapienicy istniał od 1911 r., a wysunięto go w trakcie prób rozwiązania problemu zaopatrzenia w wodę szybko rozwijającego się Bielska. Dopiero jednak w 1929 r. rada miejska Bielska zdecydowała się na powierzenie budowy zapory katowickiemu oddziałowi firmy Dycherhoff und Widman z Drezna. Koszt budowy zapory, oddanej do eksploatacji 26 czerwca 1932 r. i nazwanej Zaporą im. Prezydenta Ignacego Mościckiego, wyniósł 13 mln ówczesnych złotych, co stanowiło równowartość blisko 2,6 mln dolarów. Wówczas Zapora Wapienicka była jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Europie.


Aktualnie zbiornik, położony na wysokości 478 m n.p.m., posiada powierzchnię 24 ha, głębokość maksymalną 22 m i pojemność ok. 1,3 mln m. Ze względu na przeznaczenie zbiornika (pobór wody do celów konsumpcyjnych), jego brzegi są niedostępne dla ludności (zbiornik objęty jest bezpośrednią strefą ochrony sanitarnej), zaś zlewnie potoków: Wapienica, Barbara i Żydowskiego stanowią ścisłą strefę ochronną.

Dane techniczne zapory:
  • długość tamy - 309 m
  • wysokość tamy - 23 m
  • powierzchnia lustra wody - 24 ha
  • objętość - 1,3 mln m2 wody
  • powierzchnia zlewni - 10,76 km2
Ten obiekt należy do następujących kategorii:
- Akweny
- Rekreacja