Wstecz

Park Zdrojowy
Jastrzębie-Zdrój ‎, 44-338 Jastrzębie-Zdrój

Park Zdrojowy
 
Został założony na początku lat 60. XIX wieku. Pierwszymi obiektami uzdrowiskowymi wybudowanymi na terenie Parku były "Szwajcarka" i pijalnia wód. W Parku Zdrojowym znajdowało się drugie źródło solanki jodo-bromowej. Od samego powstania Park Zdrojowy stanowił niezwykłą atrakcję uzdrowiska Jastrzębia. Park Zdrojowy od początku założenia podzielony był na dwie "części" - uporządkowaną i "krajobrazową". Z czasem w Parku zaczęły powstawać kolejne zabudowania uzdrowiskowe: budynki Łazienek I, II i III i okazały budynek "Wojskowego Letniska Śląskiego" (późn. Górnik).

Wybudowano także budynek Zarządu Uzdrowiska (Masnówka) oraz muszlę koncertową, basen kąpielowy oraz korty tenisowe i skocznię narciarską. W czasach świetności uzdrowiska krajobrazowa część Parku Zdrojowego nosiła nazwę "Dolina Mikołaja". W roku 1952 uzdrowisko nawiedziła silna wichura, która wyrządziła znaczne straty w drzewostanie parku. Po II wojnie światowej w Parku Zdrojowym miały miejsce prace mające na celu jego odbudowanie i uporządkowanie. Nadzór nad prowadzonymi w czynie społecznym pracami prowadziło Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Radzieckiej. 22 lipca 1955 odbyła się uroczystość oddania do użytku kuracjuszy odnowionego Parku, któremu nadano imię Przyjaźni Polsko-Radzieckiej. "Wydarzenie" to upamiętnia kamienny obelisk, który do dziś znajduje się w Parku Zdrojowym. Do czasów współczesnych nie przetrwały budynki "Szwajcarki" oraz "Wojskowego Letniska Śląskiego".


Park Zdrojowy może pochwalić się bogactwem sprowadzonych gatunków roślin, m.in.: daglezji zielonej (Ameryka Północna), sosny wejmutki (Ameryka Północna), sumaka octowca (Ameryka Północna) czy niezwykle rzadkiego kasztana jadalnego (południe Europy), miłorzębu dwuklapowego (Chiny) i zółtnicy pomarańczowej (Ameryka Północna). W okresach letnich Park Zdrojowy zdobi także usytuowany pomiędzy budynkiem Łazienek II i główną aleją spacerową - zegar kwiatowy. W miesiącach letnich na jego terenie odbywa się szereg imprez kulturalnych. Jedną z ozdób parku jest zabytkowa Pijalnia wód, która w latach 2011-2012 została gruntownie odremontowana.
Ten obiekt należy do następujących kategorii:
- Rekreacja
- Zabytki