Wstecz

Jaskinia Mroźna
we wschodnim zboczu Doliny Kościeliskiej w Tatrach, w masywie Organów, 34-511 Kościelisko

Jaskinia Mroźna
 
Jaskinia Mroźna to obowiązkowy punkt wycieczek odwiedzających Dolinę Kościeliską. Miano "Mroźnej" zawdzięcza stałej, niskiej temperaturze, która przez cały rok wynosi 6 stopni C.

Jaskinia ma 20 m głębokości oraz 503 m długości. Zwiedzanie jaskini zaczyna się od otworu północnego, który jest położony 120 metrów nad dnem Doliny Kościeliskiej.

Trasa dla zwiedzających liczy sobie około 400 m, a jej przejście zajmuje 15 - 40 minut. Po drodze zobaczyć można kalcytowe nacieki oraz podziemne jeziora. Zwiedzanie odbywa się w grupach, z przewodnikiem między godziną 9.00 a 18.00 (wejście płatne).

Grotę w 1934 r. odkryli Stefan Zwoliński i Tadeusz Zahorski. Początkowo niecałe 60 metrów tunelu, a po wojnie natrafiono na główny korytarz. W kolejnych latach przekopano zawaliska i zamulone przejście do dalej położonych partii, na końcu których udało się odsłonić drugie wejście do jaskini.

W lipcu 1953 roku jaskinia została otwarta dla turystów. Początkowo zwiedzano ją przy świetle lamp karbidowych, ale pod koniec lat 50. zainstalowano w niej oświetlenie elektryczne. W 2001 r. w jaskini powstało nowe oświetlenie.Mroźna to najpopularniejsza jaskinia w polskich Tatrach.
Ten obiekt należy do następujących kategorii:
- Jaskinie