Wstecz

Jaskinia Łokietka w Ojcowskim Parku Narodowym
Ojców, 32-047 Skała
http://www.grotalokietka.pl

 

Jaskinia Łokietka w Ojcowskim Parku Narodowym to jedna z najbardziej znanych polskich jaskiń, co związane jest z legendą o jaskini. Według niej ukrywał się w niej przyszły król Polski Władysław Łokietek przed pościgiem króla czeskiego Wacława II. Łokietek miał przebywać w niej około sześciu tygodni, a życie uratował mu pająk, który zasłonił otwór pajęczyną, czym zmylił pościg. Jaskinia ta leży na terenie przepięknego Ojcowskiego Parku Narodowego.

Obecnie jaskinia posiada oświetlenie elektryczne, a liczne grupy turystów zwiedzają jaskinię pod opieką przewodnika. Do jaskini doprowadza otwarta u góry szczelina o długości 20m, będąca niegdyś zapewne fragmentem korytarza, którego strop uległ zawaleniu. Wstępny korytarz zakręca w lewo i po drewnianych schodach schodzi się do obszernego Głównego Korytarza. Dochodzi się nim do Sali Rycerskiej o długości 25m. Z sali ku południowi odgałęzia się kręty korytarz zamknięty gruzowiskiem.

Z zachodniej części sali przebito w 1974 roku korytarz do Sypialni aby usprawnić ruch turystyczny. Po schodach idzie się w górę do niewielkiego korytarza o meandrującym przebiegu z ciekawymi bocznymi wymyciami. Przechodzi się nim do salki zwanej Kuchnią. Znajduje się ona tak blisko powierzchni, że w jej stropie widać korzenie drzew. Kolejnymi drewnianymi schodami schodzi się do największej sali jaskini - Sypialni o wymiarach 20mx30m.

Z sali tej przechodzi się do Sali Rycerskiej wspomnianym tunelem i dalej znanym już Korytarzem Głównym do wyjścia z jaskini. Jaskinia posiada ubogą szatę naciekową, ocalałą w niedostępnych częściach. Ściany i strop są okopcone od pochodni z jakimi przez dziesięciolecia zwiedzano jaskini. Można sądzić, że niegdyś nacieków było więcej, lecz nie ma powodów, aby twierdzić, że kiedykolwiek występowało tu ich szczególne bogactwo. Temperatura w jaskini wynosi 7-8oC stopni.

Ten obiekt należy do następujących kategorii:
- Jaskinie
- Miejsca niezwykłe