
Oświęcimskie Centrum Kultury
powstało z połączenia, w 1996 roku, Zakładowego Domu Kultury Zakładów Chemicznych Oświęcim i Miejskiego Ośrodka Kultury. Najlepsze tradycje, osiągnięcia i sukcesy, legitymującego się ponad trzydziestoletnią działalnością Zakładowego Domu Kultury oraz jego młodszego brata – Miejskiego Ośrodka Kultury sprawiły, że Oświęcimskie Centrum Kultury jest prężnym ośrodkiem, który przyciąga twórców, artystów,
a przede wszystkim odbiorców.
Oświęcimskie Centrum Kultury organizuje: międzynarodowe festiwale i ogólnopolskie konkursy; koncerty, recitale, spektakle teatralne, operowe
i operetkowe; projekcje filmowe w systemie cyfrowym 3D; imprezy dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Centrum przygotowuje: imprezy plenerowe; konferencje, sesje, narady. Centrum dysponuje: profesjonalnie wyposażonymi salami, sprzętem multimedialnym, projekcyjnym, nagłaśniającym i oświetleniowym; zadaszoną estradą.
W siedzibie Oświęcimskiego Centrum Kultury mieści się: "Nasze Kino" - kino cyfrowe 3D,
redakcja "Głosu Ziemi Oświęcimskiej", galeria "Tyle światów", Restauracja Meksykańska.

Oświęcimskie Centrum Kultury to jedna z większych instytucji kultury na terenie Małopolski Zachodniej. Prowadzi ono
działalność o charakterze lokalnym, zaspokajając potrzeby kulturalne mieszkańców miasta i powiatu, jak również
o charakterze ogólnopolskim i międzynarodowym. Oświęcimskie Centrum Kultury zainicjowało w 1998 roku wielopłaszczyznowy, realizowany przez kilka lat - zakończony w 2004 roku, program Forum Dziecięcych Inicjatyw Pokojowych.

Działalność Oświęcimskiego Centrum Kultury to
całoroczna oferta dla dzieci, młodzieży i dorosłych: konkursy literackie, recytatorskie, poezji śpiewanej, plastyczne, turnieje, cykliczne formy edukacyjne, obchody Dnia Dziecka, Mikołaj, akcje feryjne, obchody Dnia Miasta czy innych rocznic. To również stała oferta repertuarowa: teatr, operetka, opera, koncerty, estrada, kabaret, film, wystawiennictwo (w holach oraz w galerii "Tyle światów").
Budynek Oświęcimskiego Centrum Kultury został
oddany do użytku w 1962 roku. Do dziś wyróżnia się spośród obiektów zbudowanych w Polsce a służących celom kulturalnym. Jego bryła zwraca uwagę monumentalnością. Budowę Domu Kultury rozpoczęto w 1958 roku.