Wstecz

Kaplica św. Jacka w Oświęcimiu
ul. Jagiełły, 32-600 Oświęcim

Kaplica św. Jacka w Oświęcimiu
 
Kaplica św. Jacka w Oświęcimiu to część dawnego klasztoru dominikańskiego, który powstał w pierwszej połowie XIV wieku. W klasztorze pełniła funkcję kapitularza (miejsce zebrań i narad zakonników). Usytuowana jest na południe od Kościoła Matki Bożej Wspomożenia Wiernych. Zbudowana z cegły, prostokątna, dwuprzęsłowa, sklepiona krzyżowo z żebrami. Profil żeber jest nieskomplikowany, zworniki sklepienne są okrągłe, wsporniki o formie ostrosłupa.

Pod kaplicą znajduje się krypta. Prawdopodobnie jest ona miejscem pochówku panów oświęcimskich, m.in. księcia Władysława I Oświęcimskiego i jego żony Eufrozyny – fundatorów klasztoru. Na zewnątrz kaplica opięta jest szkarpami. W elewacjach wschodniej, południowej i północnej po dwa okna, zamknięte łukiem półokrągłym. Jedyne wejście znajduje się od strony zachodniej. Wewnątrz znajduje się epitafium zmarłego w 1656 Mikołaja Mstowskiego.

Podczas najazdu szwedzkiego założenie klasztorne zamieniono na koszary. Potem zniszczenia dopełnił pożar miasta w 1863 roku. W czasie restauracji w 1894 roku kaplica nakryta została dachem siodłowym, zamkniętym szczytami z wnękami. Dawny refektarz jest obecnie kaplicą, a jej wezwanie (św. Jacka) nawiązuje do tradycji dominikańskiej.

Ten obiekt należy do następujących kategorii:
- Zabytki sakralne