Wstecz

Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau
ul. Więźniów Oświęcimia 20, 32-603 Oświęcim
http://www.pl.auschwitz.org/m

 
Dla właściwego zapoznania się z miejscem, które stało się symbolem Holokaustu i nazistowskich zbrodni popełnionych na Polakach, Romach i innych niezbędne jest odwiedzenie obu części byłego obozu - zarówno Auschwitz I jak i Auschwitz II-Birkenau. Na pobyt w Auschwitz należy poświęcić około 1,5 godziny i co najmniej drugie tyle na poznanie Birkenau. Zwiedzającym są udostępnione tereny i większość obiektów byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz-II Birkenau.

Część budynków jest wyłączona ze zwiedzania (m.in. tzw. bloki rezerwatowe, administracja, działy muzealne).

Na terenie obozu Auschwitz I naziści utworzyli pierwszy obóz dla mężczyzn i kobiet, tu odbywały się pierwsze eksperymenty uśmiercania przy użyciu Cyklonu B, tu mordowano pierwsze masowe transporty Żydów, tu prowadzone były pierwsze zbrodnicze eksperymenty na więźniach, tu wykonywano większość egzekucji przez rozstrzelanie, tutaj mieścił się centralny areszt obozowy dla więźniów z wszystkich części obozowego kompleksu, a także główna komendantura obozu i większość biur SS.

W obozie Birkenau naziści wybudowali większość urządzeń masowej zagłady, w których zamordowano około miliona Żydów. Birkenau był jednocześnie największym obozem koncentracyjnym (blisko 300 prymitywnych, w większości drewnianych baraków), w którym w 1944 roku przebywało ponad 100 tys. więźniów: Żydów, Polaków, Romów, i innych. Na blisko 200ha zachowały się: ruiny komór gazowych i miejsca wypełnione ludzkimi prochami, prymitywne baraki więźniarskie oraz kilometry obozowego ogrodzenia i dróg.

W sali kinowej w budynku przyjmowania odwiedzających (na terenie byłego Auschwitz I), odpłatnie zobaczyć można piętnastominutowy film dokumentalny, przedstawiający pierwsze chwile po wyzwoleniu obozu. Osoby zainteresowane pogłębieniem wiedzy o KL Auschwitz mogą skorzystać z oferty wykładów, warsztatów i seminariów organizowanych przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.

Ten obiekt należy do następujących kategorii:
- Muzea
- Pomniki