Wstecz

Willa Uthemanna
ul. Pszczyńska, 40-479 Katowice

Willa Uthemanna
 
Willa Uthemanna (czasami nazywana Willą Brachta) znajduje się w Katowicach w dzielnicy Giszowiec przy ulicy Pszczyńskiej na trasie Katowice-Tychy. Willa została wybudowana w 1910 roku dla dyrektora kopalni "Giesche".

W latach okupacji zamieszkiwał w niej Fritz Bracht - gauleiter i nadprezydent Górnego Śląska. Na wypadek ewentualnego ataku z budynku prowadziły podziemne tunele. Jedno z jego wyjść połączone było z lotniskiem w Muchowcu. Po drugiej wojnie światowej w willi mieściło się przedszkole. W dwa lata po oddaniu kopalni "Staszic" do eksploatacji funkcjonował tu Klub Górniczy.

Willa tętniła życiem. Była tu kawiarnia, a w pobliskim parku mały basen. Stanowiła miejsce spacerów okolicznych mieszkańców. Potocznie nazywana była "Willą Brachta". W latach 70. XX wieku urządzono tu harcówkę, a klub przeniesiono do świetlicy Domu Górnika przy ulicy Mysłowickiej. Kopalnia "Staszic", która była właścicielem budynku otoczyła obiekt ochroną.

W willi odbywały się tylko uroczystości weselne. W tym czasie pracował tu jako portier malarz Erwin Sówka. W latach 90. XX wieku budynek popadł całkowicie w ruinę i w roku 1996 został sprzedany firmie Węglokoks SA. Dziś reprezentacyjna budowla jest już wyremontowana. Obok postawiono nowy budynek.

Ten obiekt należy do następujących kategorii:
- Pałace dworki