Wstecz

Izba Śląska
pl. Pod Lipami 3-3 A, 40-476 Katowice

Izba Śląska
 
Izba Śląska w Katowicach w dzielnicy Giszowiec to muzeum prezentujące eksponaty związane z kulturą i sztuką Górnego Śląska oraz obrazy i pamiątki po malarzu Ewaldzie Gawliku.

Budynek został zaprojektowany przez Jerzego i Emila Zillmanów i wybudowany na początku XX wieku. Początkowo mieściła się w nim stajnia, a później pomieszczenia dla woźniców. Izba Śląska powstała pierwotnie jako Klub Seniora przy KWK Staszic w 1986 roku w przekazanym przez kopalnię budynku znajdującego się w dzielnicy Giszowiec na Placu Pod Lipami 3-3a. Budynek ten został wyremontowany i odnowiony. W trakcie remontu starano się nadać wnętrzom tradycyjny śląski charakter.

Pierwszą inicjatywą kulturalną była opieka nad malarstwem regionalnym Ewalda Gawlika. Wystawę prac malarskich poświęconych regionowi i jego kulturze powoli uzupełniano o tradycyjne zabytkowe sprzęty codziennego użytku. Izba Śląska z Domu Seniora została przekształcona w filię Miejskiego Domu Kultury w Katowicach, stanowiąc oddział o nazwie "Gawlikówka". Oprócz wystawy stałej malarstwa i tradycji śląskich organizowane są również imprezy edukacyjne - lekcje muzealne.

Ten obiekt należy do następujących kategorii:
- Muzea