Wstecz

Dwór Lipnicki w Bielsku-Białej
ul. Żywiecka 20, 43-300 Bielsko-Biała

Dwór Lipnicki w Bielsku-Białej
 
Dwór Lipnicki (zwany także zamkiem bialskim) to późnoklasycystyczny pałac położony w centrum Bielska-Białej, w dzielnicy Biała Krakowska, przy ul. Żywieckiej. Powstał w 1596 roku jako dwór starostów lipnickich, jednak jego obecny kształt w całości pochodzi z I połowy XIX wieku, kiedy był własnością Albrechta Habsburga.

W 1596 roku starosta Piotr Komorowski wybudował w miejscu tzw. dolnego folwarku lipnickiego niewielki zamek, który był nie tylko rezydencją starostów, ale pełnił także funkcje obronne – miał chronić granicy między Rzeczpospolitą a monarchią Habsburgów na Białej, a także mieszkańców przed beskidzkimi zbójnikami.


W I połowie XIX wieku budynek przebudowano w stylu późnoklasycystycznym, w wyniku której całkowicie zatarty został pierwotny kształt budynku (stał się typowym pałacem). Utworzono wokół niego rozległy park. W 1885 roku najpierw wydzierżawiono, a następnie podarował pałac Zgromadzeniu Córek Bożej Miłości, założonemu w 1868 roku w Wiedniu.

W 1869 roku nastąpiła przebudowa pałacu według projektu Emanuela Rosta. Podwyższono go wówczas o jedno piętro, a od strony południowej dobudowano kaplicę św. Hildegardy. Odtąd Dwór Lipnicki jest budynkiem na planie prostokąta z czterospadowym dachem, a środek fasady zaakcentowany jest portalem i dekoracją okien.

Ten obiekt należy do następujących kategorii:
- Pałace dworki
- Zabytki