Wstecz

Pomnik Marcina Lutra w Bielsku-Białej
pl. Marcina Lutra, 43-300 Bielsko-Biała

Pomnik Marcina Lutra w Bielsku-Białej
 
Pomnik Marcina Lutra zlokalizowany w Bielsku-Białej, na placu Marcina Lutra. Znajduje się w centrum tzw. Bielskiego Syjonu, w sąsiedztwie ewangelickiego Kościoła Zbawiciela.

Jest to obecnie jedyny w Polsce pomnik Marcina Lutra. 2,5-metrowa, ważąca 690kg, sylwetka reformatora (w pełnej postaci, ubranego w togę z gestem wyciągniętych do przodu, trzymających Biblię, rąk) została wykonana przez wiedeńskiego rzeźbiarza Franza Vogla. Stoi ona na granitowym cokole zbudowanym przez miejscowego kamieniarza – Theodora Grögera. Bielski pomnik został odsłonięty 8 września 1900 roku, po trzech latach od powołania komitetu jego budowy.

Oficjalny projekt wystawienia pomnika przedstawiony został 10 listopada 1897 roku, na zebraniu członków parafii. Uznano, że pomnik "doda honoru zborowi i stanie się ozdoba Bielska", postanawiając jednocześnie nie kopiować istniejących już wizerunków Lutra. Pieniądze na budowę pochodziły przede wszystkim z darów członków parafii i sprzedaży "cegiełek" z wizerunkiem pomnika, a w mniejszym stopniu także środków gmin ewangelickich w Warszawie i Tomaszowie Mazowieckim.

Z trzech zgłoszonych projektów wybrano projekt rzeźbiarza Franza Vogla. Odlanie rzeźby powierzono wiedeńskiej filii zakładu metalurgicznego Arthura Kruppa z Bendorf, natomiast wykonanie granitowego cokołu zlecono bielskiej firmie kamieniarskiej Theodora Grögera.

Ten obiekt należy do następujących kategorii:
- Pomniki