Wstecz

Kościół p.w. Wszystkich Świętych w Górkach Wielkich
Górki Wielkie, Pod Zebrzydkę 6, 43-436 Brenna
tel. (33) 853-94-22
http://www.wszystkichsw-gw.pl
parafia@wszystkichsw-gw.pl

 
Zabytkowy kościół parafialny Wszystkich Świętych w Górkach Wielkich należy do najstarszych na Ziemi Cieszyńskiej. Wioska Górki znajduje się w spisie wiosek Księstwa Cieszyńskiego z roku 1305. Parafia wspomniana jest w roku 1417.

Prezbiterium i węższa część nawy głównej pochodzą z XV wieku. W roku 1662 dobudowano szerszą część nawy głównej wraz z masywną kamienna wieżą. Ciekawy późnogotycki kamienny portal na drzwiach zakrystii z herbem Góreckich. Dawna chrzcielnica z XVI wieku fundacji Jana Góreckiego, służy obecnie jako kropielnica przy wejściu do kościoła. Krzyż przy kropielnicy z roku 1888. Ambona barkowa z XVIII wieku. Ołtarz główny, wystrój kościoła z XIX wieku.

Po ostatniej wojnie kościół został gruntownie odnowiony. Jest w nim polichromia braci Morawców z 1980 roku. Krypta kościoła (niedostępna) zawiera trumny ze szczątkami fundatorów kościoła z rodziny Góreckich. Przed kościołem znajduje się sklepiona bramka z roku 1703. W bramce są płyty grobowe z herbami rodziny Góreckich z 1682 roku oraz ich następców Marklowskich. Grobowiec Erdmana Marklowskiego w obejściu kościoła. W okresie Reformacji kościół przeszedł w ręce protestantów.

W roku 1870 został reaktywowany jako parafia katolicka. Na cmentarzu za kościołem groby Kossaków, wielkiej polskiej pisarki Zofii Kossak–Szatkowskiej i męża Zygmunta oraz pisarza ludowego Walentego Krząszcza.

Ten obiekt należy do następujących kategorii:
- Zabytki sakralne