Książnica Beskidzka – miejska biblioteka samorządowa w Bielsku-Białej, pełniącą funkcję biblioteki powiatowej. Jest największą biblioteką publiczną na terenie dawnego województwa bielskiego.
Początki działalności bibliotek publicznych w Bielsku datuje się na
początek XVIII wieku, kiedy to bielski patrycjusz Zygmunt Frölich przekazał miastu na mocy testamentu swój prywatny księgozbiór. Po II wojnie światowej w 1945 roku powstała Biblioteka Powiatowa
w Bielsku, a w 1947 roku - Miejska Biblioteka Publiczna
w Białej i w 1948 roku - Miejska Biblioteka Publiczna
w Bielsku. 1 stycznia 1951 roku połączono w jeden organizm miejski Bielsko i Białą. Doszło do formalnego połączenia bibliotek publicznych obu miast.
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Bielsku-Białej została
powołana decyzją Wojewody Bielskiego dnia 1 sierpnia 1975 roku.

Powstała na bazie działającej Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz Powiatowej Biblioteki Publicznej, która została zlikwidowana w związku z reformą administracyjną kraju.
W roku 1998 Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Bielsku-Białej
obchodziła jubileusz 50-lecia (1948-1998).
Z dniem 1 stycznia 1999 roku w związku z nowym podziałem administracyjnym kraju Wojewódzka Biblioteka Publiczna
w Bielsku-Białej została zlikwidowana, a na jej miejsce powstała Miejska Biblioteka Publiczna.
8 czerwca 1999 roku podjęto uchwałę o nadaniu
nowego Statutu i zmianie nazwy Miejskiej Biblioteki Publicznej na Książnica Beskidzka w Bielsku-Białej. W nowym statucie czytamy między innymi, że, Książnica Beskidzka w Bielsku-Białej jest samorządową instytucją kultury - biblioteką publiczną, działającą w ogólnokrajowej sieci bibliotecznej, której organizatorem jest miasto na prawach powiatu Bielsko-Biała. Książnica służy rozwijaniu i zaspokajaniu potrzeb oświatowych, kulturalnych i informacyjnych społeczności miasta.
Ponadto: uczestniczy w
upowszechnianiu wiedzy i kultury, dba o sprawne funkcjonowanie sieci, systemu informacyjnego i wymiany międzybibliotecznej.
Może prowadzić: działalność wydawniczą, edukacyjną, popularyzatorską i instrukcyjno-metodyczną.