Wstecz

Pływalnia "Panorama" w Bielsku-Białej
ul. Konopnickiej 5, 43-300 Bielsko-Biała
tel. (33) 822-18-75
http://www.bbosir.bielsko.pldap@bbosir.bielsko.pl

 
Pływalnia "Panorama" w Bielsku-Białej jest w sezonie letnim jednym z najpopularniejszych miejsc spędzania wolnego czasu przez Bielszczan i nie tylko. Bogata infrastruktura sportowo-rekreacyjna w sezonie przyciąga na pływalnię nawet 35 000 osób miesięcznie. W latach 2006-2007 odbył się gruntowny remont pływalni, w wyniku czego niecki zostały wyposażone w osobne systemy filtrów. W biurach kompleksu znajduje się główna siedziba Bielsko-Bialskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Kompleks, powstały w 1936 roku, wybudowany w przeciągu 8 miesięcy przez firmę Karol Korn, był do 1950 roku jednym z najnowocześniejszych otwartych pływalni w Europie, gdzie w latach przedwojennych polscy pływacy rywalizowali w meczu piłki wodnej z Amerykanami, a w 1939 roku odbywały się ostatnie przedwojenne mistrzostwa Polski. W latach 50. kilka razy organizowano międzynarodowe zawody pływackie Martini Cup, oraz zawody w skokach do wody.

W tych czasach odbywały się również pokazy w podnoszeniu ciężarów oraz gala boksu, podczas której ring znajdował się na specjalnym podeście na środku niecki, a walczącymi byli brat Zbigniewa Pietrzykowskiego - Wiktor oraz Aleksy Antkiewicz - polski medalista olimpijski. W 1955 roku na terenie pływalni zostały zrealizowane zdjęcia do nowel "Trzy starty" w reż. Ewy Petelskiej, w których występowali m.in. Bogumił Kobiela i Leon Niemczyk.

Dziesięć lat później "Panorama" była głównym planem zdjęciowym w filmie "Jutro Meksyk" Aleksandra Ścibora-Rylskiego, w którym główną rolę zagrał Zbigniew Cybulski.

Ten obiekt należy do następujących kategorii:
- Akweny
- Rekreacja
- Rozrywka
- Zabytki