Wstecz

Wzgórze "Trzy Lipki" w Bielsku-Białej
ul. Portowa, 43-300 Bielsko-Biała

Wzgórze "Trzy Lipki" w Bielsku-Białej
 
Wzgórze "Trzy Lipki" znajduje się w północnej części Bielska-Białej, w dzielnicy Stare Bielsko. Ma wysokość 386 metrów nad poziomem morza. Wzgórze kiedyś było porośnięte lasem lipowym, obecnie występują na nim rozległe łąki. Wyjątkiem jest część północno-wschodnia – obszar, który porasta grąd subkontynentalny. "Trzy Lipki" są miejscem grupowania się i odpoczynku wielu gatunków ptaków. Spotykane są tu także sarny i zające.

Wspomniany las grądowy chroniony jest w ramach zespołu przyrodniczo-krajobrazowego "Sarni Stok". Na południowym stoku "Trzech Lipek", wzdłuż Potoku Starobielskiego, powstał przysiółek samodzielnej do 1977 roku wsi Stare Bielsko. W 1939 roku na wzgórzu zbudowano kilka schronów bojowych, wchodzących w skład sieci fortyfikacji o długości 10km. Na linii tych fortyfikacji rozlokowano Batalion ON "Bielsko", wchodzący w skład Armii Kraków.

W latach 80. XX wieku na wschodnim stoku, zwanym Sarnim, powstało niewielkie osiedle mieszkaniowe Sarni Stok.

Na szczycie "Trzech Lipek" znajduje się stalowy, 40-metrowy, ważący 17 ton Krzyż Trzeciego Tysiąclecia, powstały w 2001 roku w miejscu drewnianego krzyża stojącego w latach 1935–1939. Poza osiedlem Sarni Stok, na "Trzech Lipkach" znajduje się nieliczna zabudowa jednorodzinna. Przez wzgórze przebiega szlak turystyczny: zielony Szlak 700-lecia Bielska, a także Międzynarodowy Szlak Rowerowy Greenways Kraków – Morawy – Wiedeń.

Ten obiekt należy do następujących kategorii:
- Flora
- Lasy
- Łąki
- Miejsca niezwykłe
- Szlaki turystyczne