Wstecz

Teatr Polski w Bielsku-Białej
ul. 1 Maja 1, 43-300 Bielsko-Biała
tel.: (33) 822-84-51, (33) 822-84-52, (33) 822-84-53
http://www.teatr.bielsko.biala.pl
rezerwacja@teatr.bielsko.pl

 
30 września 1890 roku bielski Teatr Miejski, zaprojektowany przez cenionego wiedeńskiego architekta Emila von Förstera, został otwarty. Wzorowano go na teatrach Wiednia i Budapesztu. Jego działalność zainaugurowała premiera "Snu nocy letniej" Szekspira. Od tej pory w teatrze zaczęła działać zawodowa scena niemiecka, funkcjonująca nieprzerwanie aż do końca II wojny światowej, a więc także w okresie II Rzeczypospolitej. Polskie przedstawienia nie mogły się tu odbywać.

We wnętrzu teatru utrzymanego w kolorze czerwieni zachowała się kurtyna z 1890 roku przedstawiająca taniec nimf. W roku 2000 przeprowadzono jeden z etapów remontu, który ma za za danie przywrócić dawny wygląd teatru, zgodny z projektem sprzed stu lat. Wymieniono wszystkie fotele na widowni, zmieniono ustawienie foteli na balkonie (zwiększono pochylenie podłogi na pierwszym balkonie i zbudowano nowe miejsca dla widzów na drugim).

Podczas remontów w ostatnich latach odkryto zamalowane przed laty farbą polichromie z motywami roślinnymi. Sufit zdobi stylowy żyrandol. Podłogi i ściany w kuluarach zostały pokryte czerwono-bordową wykładziną, która tłumi odgłosy kroków. Do wystroju wnętrz wykorzystano materiały idealnie odtwarzające charakter epoki, w której teatr zbudowano: tapetę w kolorze wrzosu z rysunkami roślinnymi na balkony, mosiężne balustrady, secesyjne w formie lampy.

Obecnie Teatr Polski spory nacisk kładzie na najnowszą dramaturgię polską i środkowoeuropejską, a także spektakle o tematyce społecznej i historycznej ("Żyd", "Piaskownica", "Intercity" czy "Testament Teodora Sixta"), pojawiło się też więcej przedstawień muzycznych (np. "Korowód" według Marka Grechuty). Realizowane są również, aczkolwiek rzadziej, przedstawienia rozrywkowe, jak np. teatralna inscenizacja serialu telewizyjnego "Allo Allo!".

Ponadto Teatr Polski organizuje prelekcje, pokazy oraz spotkania dla mieszkańców Bielska-Białej, na których prezentowana jest klasyczna, jak i współczesna dramaturgia i odbywają się dyskusje o sztuce, a także organizowane są "lekcje teatralne", na których można poznać tajniki pracy aktorów oraz historię Teatru Polskiego.

Ten obiekt należy do następujących kategorii:
- Kina
- Sztuka
- Zabytki