Wstecz

Pomnik Reksia w Bielsku-Białej
ul. 11 Listopada, 43-300 Bielsko-Biała

Pomnik Reksia w Bielsku-Białej
 
Pomnik Reksia w Bielsku-Białej to pomnik–fontanna, który stoi na placu pomiędzy ul. 11 Listopada i S. Stojałowskiego, nad rzeką Białą. Został odsłonięty 3 sierpnia 2009 roku. Przedstawia psa Reksia, głównego bohatera popularnej kreskówki produkowanej w latach 1967–1988 w bielskim Studiu Filmów Rysunkowych.

Reksio stoi na tylnych łapach, jedną z przednich trzyma przy uśmiechniętym pysku, drugą wskazuje na fontannę. Rzeźba jest odlana z brązu, ma 90cm wysokości i waży 130 kilogramów. Powstała w odlewni metali Wiesława Wojdaka. Integralną częścią pomnika jest fontanna w kształcie przeciętego na cztery części jajka, z którego wypływa woda.


Reksio to główny bohater polskiego serialu animowanego pt. "Reksio", stworzony przez jednego z reżyserów Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej Lechosława Marszałka. Reksio jest małym psem pokrytym puszystą sierścią koloru białego z dwoma dużymi brązowymi plamami. Ma mały ogon, wystające do góry uszy oraz duży pysk. Reksio jest miłym, sympatycznym psem o przyjaznej naturze.

Ten obiekt należy do następujących kategorii:
- Pomniki