Wstecz

Zalew Rybnicki
Rybnik, 44-200 Rybnik

Zalew Rybnicki
 
Zalew Rybnicki to sztuczny zbiornik wodny, utworzony dla potrzeb Elektrowni "Rybnik", na długości aż 7km. Zbiornik ma powierzchnię 450ha i został utworzony na terenie dzielnic Rybnika – Rybnickiej Kuźni, Orzepowic, Chwałęcic i Stodół. Powstał on w 1972 roku w wyniku spiętrzenia wód Rzeki Rudy.

Do jeziora wpływają rzeki Ruda i Nacyna, dodatkowo jest on sztucznie zarybiany, przez co jest miejscem występowania wielu gatunków ryb. Jest to jedno z najlepszych w Polsce stanowisk połowu dużych ryb. Pobito tu kilka rekordów Polski: sum (2007 - 89,3kg, 2009 - 102kg i 2012 - 105kg) i karp (2007 - 30,2kg).


Nad zbiornikiem znajduje się kilka klubów żeglarskich, stanica harcerska, ośrodki rekreacyjne, kawiarnie oraz pole namiotowe. Sezon żeglarski jest tu najdłuższy w Polsce - trwa od kwietnia do października, a temperatura wody w zbiorniku nie spada wtedy poniżej 15oC. Nawet zimą jezioro nie zamarza, co jest nie spotykane gdzie indziej.

Nad brzegiem przycumowany jest różnoraki sprzęt wodny, który na miejscu można wypożyczać. Wzdłuż zbiornika poprowadzona jest ścieżka rowerowo-spacerowa, wszystko otacza wspaniała zieleń krzewów i drzew, wśród których znajduje się plac zabaw dla dzieci. Gdyby nie kominy elektrowni widoczne znad jeziora, można by poczuć się tutaj jak na Mazurach.

Ten obiekt należy do następujących kategorii:
- Akweny
- Rekreacja
- Rozrywka