Wstecz

Ochodzita w Beskidach
Koniaków, 43-474 Koniaków

Ochodzita w Beskidach
 
Ochodzita (895m n.p.m.) to wybitna, bezleśna góra o kopulastym kształcie w Beskidzie Śląskim, wznosząca się w głównym grzbiecie karpackim na terenie Koniakowa. Stanowi zwornik dla odgałęziającego się tu ku północy właściwego grzbietu Beskidu Śląskiego. Stoki w większości wykorzystywane są rolniczo: w niższej części jako pola uprawne lub łąki kośne, wyżej jako pastwiska.

Bezleśny wierzchołek Ochodzitej jest punktem widokowym. Roztacza się z niego jedna z najpełniejszych panoram górskich w całych Beskidach Zachodnich.


Na szczycie Ochodzitej znajduje się stacja przekaźnikowa-telewizyjna, radiowa oraz telefonii komórkowej. Tuż poniżej szczytu znajduje się niewielka kapliczka – dzieło Ludwika Kubaszczyka, ludowego twórcy z Koniakowa.

Na północno-zachodnich stokach Ochodzitej znajduje się orczykowy wyciąg narciarski. Widać stamtąd Beskid Śląski i Żywiecki z Workiem Raczańskim, a przy dobrej pogodzie także Tatry. To najpiękniejszy pejzaż, piękna jest też cała okolica. W Beskidzkiej Trójwsi rosną świerki, które szwedzcy genetycy uznali za najpiękniejsze na świecie, w lasach spotkać można głuszce.

Ten obiekt należy do następujących kategorii:
- Miejsca niezwykłe
- Punkty widokowe