Wstecz

Muzeum Spadochroniarstwa
ul. Przylesie 1 A, 43-460 Wisła
tel. (33) 855-13-53, tel. kom. 694-616-530
http://www.muzeum-spadochroniarstwa.strefa.pl
pwybraniec@post.pl

 
Muzeum Spadochroniarstwa zostało otwarte jako Izba Spadochroniarza 15.02.2003 roku, w przeddzień 60. rocznicy lądowania w kraju ppor. Adolfa Pilcha i 62. pierwszego zrzutu cichociemnych w Dębowcu. Otwarcia w imieniu spadochronowych środowisk kombatanckich dokonali Prezes Krajowego Koła Komandosów Polskich mjr Andrzej Groele oraz Wiceprezes ds. kombatantów Związku Polskich Spadochroniarzy por. Tadeusz Cichoń. Muzeum prezentuje gromadzone od 1978 roku zbiory jego twórcy Piotra Wybrańca.

Można w nim zobaczyć historię polskiego spadochroniarstwa i działań specjalnych od czasów II RP, poprzez 1 Samodzielną Brygadę Spadochronową, Cichociemnych, Grenadierów, 1 Samodzielną Kompanię Commando, 2 Batalion Komandosów Zmotoryzowanych, 1 Batalion Specjalny (Szturmowy), Batalion PARASOL, 1 Batalion Szturmowy, 6 Pomorską Dywizję Powietrzno Desantową, 48. 56. 62. Kompanie Specjalne LWP, po współczesne polskie jednostki spadochronowe, specjalne i rozpoznawcze.

W ekspozycji znajdują się również pamiątki związane z polskim spadochroniarstwem cywilnym i harcerstwem. Są tu odznaki, oznaki rozpoznawcze i pamiątkowe, mundury, wyposażenie, a także walory numizmatyczne i filatelistyczne. Ponadto możemy zobaczyć mundury i insygnia jednostek spadochronowych i specjalnych świata. W ekspozycji jest też część poświęcona polskiemu lotnictwu, cywilnemu, jak i wojskowemu.

Lokalizacja muzeum w popularnej miejscowości turystycznej pozwala propagować chlubne tradycje polskiego spadochroniarstwa i lotnictwa, nie tylko wśród mieszkańców regionu, ale również licznie przybywających w te strony turystów z kraju i zagranicy.

Ten obiekt należy do następujących kategorii:
- Muzea