Wstecz

Muzeum Beskidzkie w Wiśle
ul. Stellera 1, 43-460 Wisła
tel./fax: (33) 855-22-50
http://www.muzeumwisla.muzeumcieszyn.pl
muzeumwisla@neostrada.pl

 
Muzeum Beskidzkie w Wiśle, będące od początku istnienia oddziałem Muzeum w Cieszynie, otwarte zostało 16 sierpnia 1964 roku. Siedzibą muzeum jest budynek dawnej karczmy z 1794 roku. Muzeum Beskidzkie to fascynujące miejsce, które przybliża historię i folklor związany z okolicą Beskidu Śląskiego. Obok stałej ekspozycji ukazującej kulturę materialną górali, od roku 1974 prezentuje także wystawy czasowe.

Ekspozycja stała obrazuje podstawowe dziedziny kultury ludowej górali Beskidu Śląskiego. Do najważniejszych należą pochodzące z końca XIX wieku naczynia sałaszniczo-pasterskie: obońki, gielaty, musory, putyry i czerpoki. Naczynia te dzieli się na samo rosłe i klepkowe. Można zapoznać się z metodami tworzenia tych naczyń w wyszczególnionym dziale bednarstwa.

Przedstawione też są tak ważne dziedziny życia jak: ciesielstwo, kowalstwo, tkactwo, obróbka wełny i lnu. Do grupy cennych eksponatów należą też dawne sprzęty rolnicze jak: cepy, kosy, drewniane widły, grabie i niecki. Pośród wielu eksponatów można znaleźć oryginalne sprzęty: drewniany podnośnik, narty, stolnicę do wyrobu gontów czy skrzynię wałaską.

Następne pomieszczenie prezentuje góralski strój dla kobiet i mężczyzn, zróżnicowany względem pór roku. W gablotach można podziwiać poszczególne elementy tych strojów, a zwłaszcza bogatej sukni cieszyńskiej. W trzecim pomieszczeniu znajduje się rekonstrukcja tzw. kurnej izby z przykładami tzw. malowanej trówły, stołu z kamiennym blatem, pojedynczego łóżka, naczyń kuchennych i wielkiego pieca z wydatną trąbą piekarską.

Ten obiekt należy do następujących kategorii:
- Muzea