Wstecz

Piramidy w Ustroniu
ul. Sanatoryjna, 43-450 Ustroń

Piramidy w Ustroniu
 
Słynne ustrońskie Piramidy zaczęły powstawać już w latach 60-tych. Dzisiaj są wizytówką tego górskiego miasteczka oraz na pewno najciekawszym kompleksem hoteli jaki powstał w naszym kraju, w czasach PRL.

W Ustroniu hoteli-piramid jest 15, wszystkie położone są na zboczu góry Równica w dzielnicy Zawodzie. Wznoszenie obiektów rozpoczęło się w 1967 roku, a ostatnie zostały oddane do użytku pod koniec PRL, w późnych latach 80-tych. Projektantami całej dzielnicy byli: Henryk Buszko, Aleksander Franta i Tadeusz Szewczyk.


Hotele mają ciekawe nazwy, takie jak: Kos, Narcyz, Wilga, Rosomak, Jaskółka. Powstawały z przeznaczeniem na ośrodki wczasowe dla dużych zakładów pracy, bądź sanatoria. Wszystkie mają około 8 kondygnacji i są mocną żelbetonową konstrukcją. Każdy wyposażony jest w co najmniej 200 miejsc noclegowych.

Dzisiaj 3 piramidy, łącznie z sanatorium Równica wchodzą w skład kompleksu sanatoryjno-uzdrowiskowego. Kilka innych zostało wykupionych i zaadaptowanych na luksusowe hotele z Spa. Niestety, są jeszcze piramidy, które czekają na inwestorów.

Ten obiekt należy do następujących kategorii:
- Ciekawe budowle