Wstecz

Centrum Meteorologii i Energii Odnawialnej
Ustroń, 43-450 Ustroń

Centrum Meteorologii i Energii Odnawialnej
 
Centrum Meteorologii i Energii Odnawialnej znajduje się na górze Czantoria w Ustroniu. Otwarto je w 2007 roku.

Zainstalowane zostały tu zestawy urządzeń wraz z opisami. Każda osoba odwiedzająca może w przystępny sposób zapoznać się z funkcjonowaniem nowoczesnej stacji meteorologicznej nastawionej na pomiar i analizę parametrów mających wpływ na uzyskiwanie energii z słońca i wiatru.


Na terenie Centrum znajdują się: baterie słoneczne, turbina wiatrowa, kolektor słoneczny oraz wiele innych ciekawych przyrządów pomiarowych, które pozwolą poznać ideę pozyskiwania energii odnawialnej i jej zalety.

Działa tu także model elektrowni wodnej. Utworzone zostały dwa małe zbiorniki. Woda z wyższego spływa na turbinę wytwarzającą energię elektryczną. Obok niej stoi makieta budynku elektrowni wraz z żarówką i woltomierzem, aby zwiedzający widzieli, że w ten sposób naprawdę powstaje prąd.


Są tu również atrakcje związane z kosmosem. Jest tu sześciokołowy pojazd gwiezdny zasilany bateriami słonecznymi, który wyglądem nawiązuje do łazika z sondy Pathfinder, która badała Marsa. Każde dziecko może się nim przejechać. Można oglądać także makietę rakiety Apollo.

Ten obiekt należy do następujących kategorii:
- Miejsca niezwykłe