Wstecz

Kościół św. Floriana w Żywcu
ul. Browarna 3, 34-300 Żywiec
tel. (33) 861-21-76
http://www.zablocie.diecezja.bielsko.pl
zablocie@diecezja.bielsko.pl

 
Kościół św. Floriana w Żywcu znajduje się w dzielnicy Zabłocie. Świątynia ta jest siedzibą parafii św. Floriana.

Budowa kościoła w Zabłociu rozpoczęła się 27 maja 1935 roku, a 8 grudnia 1936 roku dokonano poświęcenia prezbiterium przyszłej świątyni. 3 września 1937 roku rektorem budującego się kościoła w Zabłociu mianowany został ks. Stanisław Słonka. Dzięki niemu i wielkiemu zaangażowaniu mieszkańców w do końca 1938 roku została wybudowana główna nawa kościoła połączona z prezbiterium oraz podstawą wieży.

Po zakończeniu wojny tutejszą wspólnotę parafialną odwiedził ks. kardynał Adam Stefan Sapieha, który dwa lata później, dekretem z 29 czerwca 1948 roku, erygował w Zabłociu samodzielną parafię. Budowę świątyni w jej obecnym kształcie zakończono wzniesieniem w 1954 roku wysokiej wieży. Rok później, w dniu 7 sierpnia 1955 roku ks. biskup Franciszek Jop dokonał uroczystej konsekracji kościoła p.w. św. Floriana.

Świątynia została wybudowana na planie krzyża, nawiązuje do architektury romańskiej. W ołtarzu głównym znajduje się obraz Matki Bożej Częstochowskiej w otoczeniu pięciu tajemnic radosnej części różańca świętego, z płaskorzeźbami św. Floriana oraz św. Rafała Kalinowskiego po bokach. Na bocznych ścianach prezbiterium wymalowane są dwa obrazy ścienne przedstawiające Chrystusa nauczającego w łodzi oraz Chrystusa z dwoma uczniami w Emaus.

Ten obiekt należy do następujących kategorii:
- Zabytki sakralne