Wstecz

Kościół Chrystusa Króla w Żywcu
ul. Skargi 5, 34-300 Żywiec
tel. (33) 861-30-13
http://www.parafiasporysz.cba.pl

 
Kościół Chrystusa Króla to kościół w Żywcu, w dzielnicy Sporysz, siedziba parafii Chrystusa Króla, obejmującej swoim zasięgiem dzielnicę Sporysz. Położony jest przy ul. Piotra Skargi, w pobliżu Żywieckiej Fabryki Śrub "Śrubena – Unia".


W 1953 roku Arcybiskup ks. Eugeniusz Baziak poświęcił kamień węgielny pod budowę kościoła w Sporyszu. Świątynia powstała na miejscu wzniesionej w latach 1936– 938 kaplicy. W 1958 trzon główny budowli został ukończony. W tym samym roku powstała nowa parafia p.w. Chrystusa Króla, oderwana od parafii Narodzenia Najświętszej Marii Panny.

Kościół został wzniesiony na rzucie prostokąta i posiada trzy nawy. Nawa główna oddziela się od naw bocznych filarowymi arkadami, nawy boczne są niższe, a całość nakryta jest płaskimi stropami. Budowla nawiązuje do układu bazylikowego. Dach wieńczy wysoka, ażurowa sygnaturka.


Wnętrze kościoła ozdobione jest dekoracją mozaikową. Wypełnia ona całą ścianę główną prezbiterium, przedstawia Chrystusa Króla w postawie stojącej w otoczeniu aniołów. Na ścianach nawy głównej znajdują się mozaikowe stacje Drogi Krzyżowej. Wystrój wnętrza uzupełniają kolorowe witraże o geometrycznych wzorach. W nawie bocznej znajduje się kaplica Matki Boskiej Nieustającej Pomocy.

Ten obiekt należy do następujących kategorii:
- Zabytki sakralne