Wstecz

Pomnik Zgody w Raciborzu
ul. Głubczycka, 47-400 Racibórz

Pomnik Zgody w Raciborzu
 
Pomnik Zgody w Raciborzu (znany również jako Statua Zgody) to murowana kapliczka w Raciborzu w kształcie dwukondygnacyjnego słupa z repliką figury św. Jana Nepomucena, położona na skraju tzw. nerki, czyli ronda ósemkowego ulic Kozielskiej, Reymonta, Londzina, Mariańskiej, Głubczyckiej i Mikołaja, najbliżej ulicy Głubczyckiej stanowiącej część drogi krajowej nr 45.

Upamiętnia zawarcie zgody pomiędzy biskupem wrocławskim Tomaszem II a księciem Henrykiem IV. Głównym przedmiotem trwającego 16 lat konfliktu było zajęcie przez Kościół terenów należących do Henryka IV. Konflikt pomiędzy stronami coraz bardziej się zaostrzał, wreszcie przerodził się w otwarty konflikt zbrojny. Biskup zmuszony został do opuszczenia Wrocławia. W Raciborzu, otoczony przez armię Henryka w 1287 roku, ostatecznie uległ i 24 sierpnia udał się do jego namiotu, gdzie podobno obaj błaganiem na klęczkach sobie przebaczyli.

Pomnik Zgody stanął prawdopodobnie dokładnie w miejscu pojednania między Henrykiem a Tomaszem. Pierwotnie zgodę upamiętniała niewielka budowla z obrazem, która rozpadła się w XVIII stuleciu. W XIX wieku w miejscu zawarcia zgody ponownie ustawiono stojącą w tym miejscu do dziś statuę. Jest to murowany z cegły, otynkowany, dwukondygnacyjny słup na rzucie kwadratu. Część dolna posiada nacięte narożniki i jest zamknięta gzymsem. Całość zwieńczona jest niewielkim krzyżem na szczycie dachu.

W 1994 roku pomnik został odremontowany. 11 grudnia 2010 roku przeniesiono go kilkanaście metrów dalej od ulicy, jako że narażony był na zderzenia z pojazdami.

Ten obiekt należy do następujących kategorii:
- Pomniki