Wstecz

Wieża Wodna w Pszczynie
ul. Kilińskiego 5, 43-200 Pszczyna
tel. (32) 448-54-54, fax: (32) 448-55-88
biuro@wodnawieza.pl

Wieża Wodna w Pszczynie
 
Wodna Wieża, czyli przeobrażona dawna wieża ciśnień, to miejsce, w którym kreatywność i wyobraźnia nie mają ograniczeń.

Świat fantastyki naukowej wypełnia tu całą przestrzeń, a industrialny charakter przenosi nas do czasów Juliusza Verne czy Herberta George'a Wells’a. Wieża fascynuje wyglądem nawiązującym do epoki wiktoriańskiej. Zachwyca widokiem pszczyńskiej panoramy i krajobrazem pobliskich Beskidów. To doskonałe miejsce na prestiżowe spotkanie biznesowe, towarzyskie, rodzinne oraz na przyjęcia okolicznościowe.

Wodna Wieża, choć wyglądem nawiązująca do czasów rewolucji przemysłowej, powstała prawie dwa wieki później - w 1926 roku. Wybudował ją Jan Gustaw Grycz. Przez lata służyła utrzymywaniu stabilnego ciśnienia w miejskich wodociągach. Była tu także łaźnia, w której mieszkańcy Pszczyny zażywali kąpieli lub relaksowali się podczas masażu. Coraz bardziej popularne łazienki w domach z czasem sprawiły, że łaźnia przestała być pszczynianom potrzebna.

Po wojnie w wieży mieściły się m.in.: zakład fryzjerski, kosmetyczny, a także centrum językowe i rozgłośnia radiowa. W 2006 roku zniszczony, osiemdziesięcioletni wówczas obiekt, odkupił od miasta prywatny przedsiębiorca i rozpoczęła się gruntowna przebudowa. Kilka lat później, 28 października 2010 roku, powitano pierwszych Gości nowo otwartej steampunkowej restauracji oraz pubu.

Ten obiekt należy do następujących kategorii:
- Ciekawe budowle
- Zabytki