Wstecz

Ratusz w Pszczynie
Rynek, 43-200 Pszczyna

Ratusz w Pszczynie
 
Ratusz w Pszczynie to neorenesansowy budynek usytuowany w północnej pierzei rynku w Pszczynie. Przylega on do budynku zboru ewangelicko-augsburskiego. Od trzech wieków jest siedzibą władz miejskich.

W 1716 roku miasto zdecydowało się na zakup budynku, który miał służyć jako ratusz miejski. Budynek odkupiono od Anny Marii, wdowy po Mateuszu Janiku. Budynek został wybudowany prawdopodobnie w 1658 roku, taka bowiem data widniała na nieistniejącej już tablicy w gmachu ratusza. W 1738 roku, z fundacji parafii katolickiej w Pszczynie, do kamienicy dodano niedużą wieżę, na której umieszczono zegar.

Ratusz bez szwanku przetrwał pożar miasta z 1748 roku. Kolejna rozbudowa miała miejsce w 1861 roku, kiedy to dodano piętro i powiększono znacznie budynek w głąb działki, w stronę szkoły ewangelickiej. Obecny kształt ratusz zyskał w latach międzywojennych (w 1931 roku gruntownie go przebudowano.) Podczas remontu pomieszczeń ratusza w 1998 roku zasadniczym zmianom uległ wystrój sali secesyjnej – nowa kolorystyka, nowoczesne oświetlenie.

W czerwcu 1999 roku w sali tej zawieszono herby 12 sołectw, wchodzących w skład gminy Pszczyna. Nad ratuszem powiewa flaga miejska, zgodnie z wielowiekową europejską tradycją, a codziennie w południe rozbrzmiewa hejnał miejski oparty na miejscowej pieśni ludowej.

Ten obiekt należy do następujących kategorii:
- Zabytki