Wstecz

Muzeum Zamkowe w Pszczynie
ul. Brama Wybrańców 1, 43-200 Pszczyna
tel. (32) 210-30-37
http://www.zamek-pszczyna.pl
kancelaria@zamek-pszczyna.pl

 
Zamek pszczyński to dawna rezydencja książąt Hochberg von Pless. Jest to klasycystyczny pałac magnacki w Pszczynie, który wraz z 48ha parkiem tworzy zespół pałacowo-parkowy. W Zamku Pszczyńskim mieści się muzeum wnętrz pałacowych. Ocalało ponad 80% wystroju wnętrz.

Na podstawie przekazanej przez rodzinę książąt Hochberg von Pless dokumentacji fotograficznej odtworzono wnętrza magnackiej rezydencji z przełomu XIX i XX wieku, w tym apartamenty cesarza Niemiec Wilhelma II, który wraz ze swoim sztabem przebywał w zamku w czasie I wojny światowej w latach 1914–1917. Zamek w Pszczynie należy do tych nielicznych muzeów tego typu w naszej części Europy, które zachowały historyczne bogate wyposażenie.

Na stałych wystawach można zobaczyć: wnętrza zamku z XIX wieku (komnaty, salony, galerie, bibliotekę, schody paradne, westybul), zrekonstruowane wnętrza Apartamentów Cesarskich (sypialnia, garderoba, gabinet, salon), zbrojownię (prezentującą uzbrojenie europejskie i orientalne z okresu od XVI w. do lat międzywojennych XX wieku). Od 2001 roku można też zwiedzać Gabinet Miniatur, w którym zgromadzono ponad 200 miniatur, sylwetek i płaskorzeźb.

Ekspozycja "Znane i nieznane" prezentuje najcenniejsze zabytki znajdujące się w zbiorach Muzeum. Wystawę cechuje różnorodność zgromadzonych na niej dzieł sztuki, a także zabytków przyrody i techniki. W muzeum znajduje się także wystawa "Daisy, Księżna von Pless: Szczęśliwa lata. Pszczyńscy Hochbergowie.". Celem wystawy jest przybliżenie sylwetki pszczyńskiej księżnej Daisy Hochberg von Pless de domo Marii Teresy Oliwii Cornwallis-West (1873-1943).

Ten obiekt należy do następujących kategorii:
- Muzea