Wstecz

Żabi Kraj w Strumieniu
Strumień, 43-246 Strumień

Żabi Kraj w Strumieniu
 
Między Skoczowem i Strumieniem a Zatorem, czyli w Żabim Kraju stawy hodowlane powstały już w XIII wieku. Jest to kraina położona w niepozornym, ale bogatym przyrodniczo zakątku Śląska Cieszyńskiego, w Dolinie Górnej Wisły. Wisła pozwoliła tu utworzyć wiele stawów hodowlanych. Duża ich liczba, a także istniejący od 1955 roku sztuczny zbiornik, tzw. Jezioro Goczałkowickie, liczne bagna i podmokłe łąki okazały się dobrym środowiskiem życiowym dla wielu płazów.

Żabi Kraj to kraina łagodności. Widać ją w dostojnych i bujnych lasach, w nieodległych konturach Beskidów, w taflach niezliczonych stawów, w sfalowanej rzeźbie terenu, której architektonicznym przedłużeniem jest barok kościołów i rynków. Miejsce to jest popularne wśród spacerowiczów, rolkarzy i rowerzystów (przebiega tędy odcinek Wiślańskiej Trasy Rowerowej).

W położonej nad jeziorem Łące zobaczymy Łącką Groblę, pozostałość po jednym z największych w Polsce stawów rybnych z XV wieku. Dziś na grobli rosną kilkusetletnie dęby i prowadzi asfaltowa droga. Nad drugim sztucznym jeziorem - Zbiornikiem Łąckim - działa nowoczesny ośrodek sportów wodnych - raj dla plażowiczów, żeglarzy, surferów i wędkarzy.

Ten obiekt należy do następujących kategorii:
- Akweny
- Rozrywka