Wstecz

Gmach Generalnej Dyrekcji Dóbr Książęcych w Pszczynie
ul. Antesa 4, 43-200 Pszczyna

Gmach Generalnej Dyrekcji Dóbr Książęcych w Pszczynie
 


Obiekt zlokalizowany jest na niespełna hektarowej parceli, w centrum miasta Pszczyna - na pograniczu pszczyńskiej starówki, na obszarze dawnego folwarku książęcego Siedlice. Budynek wzniesiony został w 1902 roku w stylu neogotyku północnego. Charakteryzuje się wybitnie reprezentacyjną architekturą, o znamionach wysokiego prestiżu.

Jest to budynek o całkowitej powierzchni użytkowej 3933,8m2, dwupiętrowy, podpiwniczony. Do powierzchni użytkowej budynku na chwilę obecną nie jest wliczony potężny trzypoziomowy strych, który posiada ogromny potencjał adaptacyjny. Dachy są siodłowe, kryte dachówką ceramiczną. Fundamenty wykonane są z kamienia łamanego, a ściany z cegły. Mury zewnętrzne mają szerokość 71cm. pomieszczenia sklepione. Budynek objęty jest ochroną konserwatorską Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach.

W XVIII wieku pszczyńskie dobra znalazły się w rękach książąt z niemieckiej dynastii Anhalt, która zaczęła działać w kierunku rozwoju pozarolniczych działów gospodarki. Powołano Generalną Dyrekcję Dóbr Książęcych. W połowie XIX wieku dobra pszczyńskie przeszły w ręce Hochbergów. Dnia 27 VI 1922 roku utworzono tu polską administrację w powiecie. Od końca stycznia do marca 1945 roku w budynku mieścił się wojskowy lazaret, a od czerwca 1945 roku gmach pełnił funkcję koszar wojska polskiego.

W latach pięćdziesiątych było tutaj kilka instytucji państwowych, zaś od lat sześćdziesiątych do roku 2000 - szpital powiatowy. Do grudnia 2005 roku budynek był w dyspozycji Starostwa Powiatowego, które sprzedało go prywatnemu właścicielowi.
Ten obiekt należy do następujących kategorii:
- Zabytki