Wstecz

Rezerwat Przyrody Lasek Miejski nad Puńcówką
ul. Błogocka, 43-400 Cieszyn

Rezerwat Przyrody Lasek Miejski nad Puńcówką
 
Rezerwat przyrody Lasek Miejski nad Puńcówką to rezerwat przyrody w Cieszynie, utworzony w 1961 roku w celu ochrony populacji cieszynianki wiosennej oraz naturalnego grądu (z jesionem wyniosłym, dębem, grabem, lipą, klonem zwyczajnym i polnym, wiązem górskim i pospolitym oraz jaworem). Flora tego rezerwatu liczy 184 gatunki roślin naczyniowych.


Rezerwat obejmuje izolowany kompleks leśny o powierzchni 6,96ha, położony na prawym brzegu doliny Olzy, pomiędzy ul. Błogocką a Al. Łyska. Przez jego teren przepływa niewielka rzeka Puńcówka oraz potok Młynówka. Rezerwat znajduje się pod silnym negatywnym oddziaływaniem człowieka. Przylega do centrum miasta oraz zabudowań fabrycznych, budynków publicznych i ośrodków sportowo-rekreacyjnych.

Na obszar objęty ochroną wkraczają liczne gatunki roślin rosnących w miejscach przekształconych przez człowieka. Ponadto rezerwat wykorzystywany jest jako park miejski. W jego najwyższym punkcie zbudowano m. in. okazały pomnik pierwszego księcia cieszyńskiego - Mieszka.

Ten obiekt należy do następujących kategorii:
- Flora
- Lasy
- Rezerwaty