Wstecz

Cmentarz Żydowski w Wodzisławiu Śląskim
Wodzisław Śląski, 44-300 Wodzisław Śląski

Cmentarz Żydowski w Wodzisławiu Śląskim
 
W 1814 roku gmina żydowska założyła własne miejsca pochówku w Wodzisławiu, ponieważ przedtem zwłoki zmarłych tu Żydów przewożono aż do Mikołowa i tam chowano, co powodowało bardzo duże koszty. Gmina otrzymała też taryfę pogrzebową od władzy krajowej. Mikołowski kirkut należał do starych i powstał w 1682 roku. Stary cmentarz żydowski w Mikołowie nie zachował się, a nowy założono tam w 1815 roku.

Cmentarz żydowski w Wodzisławiu został zdewastowany przez hitlerowców. Zniszczone nagrobki znajdują się prawdopodobnie na miejscu pochówku, gdyż nie ma relacji o ich wywózce w inne miejsce. Zostały one wcześniej porozbijane w czasie, kiedy z cmentarza wywożono piasek na polecenie okupacyjnych władz niemieckich. Po cmentarzu nie pozostały prawie żadne ślady.


Na cmentarzu żydowskim znajdowała się budowla z cegły, mająca około trzech metrów wysokości, określana przez mieszkańców jako "dom modlitw". Po tej budowli nie ma żadnych śladów. Po II wojnie światowej urządzono na tym miejscu cmentarz żołnierzy radzieckich.

Ten obiekt należy do następujących kategorii:
- Cmentarze