Wstecz

Kościół św. Mikołaja w Mikołowie
ul. Gliwicka 354, 43-190 Mikołów
tel. (32) 326-06-40
http://www.stnicolaus.katowice.opoka.org.pl

 
Kościół św. Mikołaja to zabytkowy drewniany kościół znajdujący się w Borowej Wsi, dzielnicy Mikołowa. Został przeniesiony w latach 1937-1939 z pobliskich Przyszowic. Daty jego powstania kościoła nie można jednoznacznie określić, kroniki kościelne i niektóre publikacje określają rok budowy na 1640, inne bardziej ogólnie datują go na XVII wiek. Istnieją również opinie, że kościół zbudowany został w 1720 roku, a nawet w 1737 roku, choć przypuszczalnie ta ostatnia data odnosi się jedynie do roku budowy wieży.

Kościół jest orientowany (czyli zwrócony prezbiterium na wschód). Nawa zbudowana została na planie prostokąta. Przylega do niej węższe prezbiterium zamknięte trójbocznie, do którego od północy przylega prostokątna zakrystia, a od południa – czworoboczna kaplica zamknięta trójbocznie. Do nawy od południa przylega prostokątna kruchta, a od zachodu wieża – zbudowana około 1720-1730 roku na planie kwadratu, o konstrukcji słupowej.

Wieża zakończona jest izbicą i nakryta cebulastym, barokowym hełmem z latarnią. Dach nawy natomiast zdobi barokowa wieżyczka z nieczynną obecnie sygnaturką przykryta baniastym hełmem. Cały budynek kościoła jest otoczony sobotami.

Ten obiekt należy do następujących kategorii:
- Zabytki sakralne