Wstecz

Kościół p.w. Św. Jakuba w Szczyrku
ul. Kolorowa 1, 43-370 Szczyrk
tel./fax: (33) 817-84-29
http://www.szczyrk.wiara.org.pl
parafia@szczyrk.wiara.org.pl

 
Drewniany kościół parafialny pod wezwaniem św. Jakuba zbudowany został w latach 1797-1800 i stanowi najcenniejszy zabytek na terenie Szczyrku. Wnętrze świątyni urządzone zostało w stylu późnobarokowym, a wyposażenie stanowią głównie zabytki pochodzące z Klasztoru Norbertynów w Nowym Sączu. Posiada trzy ołtarze. W ołtarzu głównym znajdują się trzy figury: św. Jakuba Apostoła, św. Piotra, św. Stanisława Kostki. Poza prezbiterium istnieją jeszcze dwa ołtarze boczne.

Po stronie lewej znajduje się ołtarz Serca Jezusowego, po prawej stronie - ołtarz z obrazem św. Jana Nepomucena - drugiego patrona parafii - pochodzący z pierwszej połowy XVII wieku. Na chórze znajdują się organy. Po lewej stronie prezbiterium widnieje późnobarokowa ambona. Obok ołtarza głównego zachowała się kamienna chrzcielnica z 1800 roku. Z tego samego okresu pochodzą trzy kamienne kropielnice.

Na wieży znajduje się dzwon z 1691 roku, a po zewnętrznej, wschodniej stronie kościoła - krzyż rokokowy z 1797 roku. Do roku 1848 zmarłych grzebano przy świątyni.


Ten obiekt należy do następujących kategorii:
- Zabytki sakralne