Wstecz

Parafia Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Mysłowicach-Brzezince
ul. Kościelna 14, 41-404 Mysłowice

Parafia Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Mysłowicach-Brzezince
 
Brzezinka, dziś dzielnica Mysłowic, swoją nazwę zawdzięcza prawdopodobnie rosnącym tam licznym dębom i bukom (w okresie rządów pruskich otrzymała nazwę "Birkental" – od niemieckich słów Birke – brzoza oraz Tal – dolina). Impulsem, który pobudził mieszkańców Brzezinki do zbudowania własnego kościoła, co w kolejnych latach przysłużyło się ustanowieniu parafii, był rozwój przemysłu w Brzezince. Kościół został wybudowany na ziemiach podarowanych przez Andrzeja Sorka.

Świątynię wzniesiono według planów, których autorem był architekt Schneider z Katowic. Budowę rozpoczęto jesienią 1892 roku. 25 października 1892 roku poświęcono kamień węgielny, w który został wmurowany dokument, opisujący przebieg przygotowań do budowy kościoła, a także informacje dotyczące Brzezinki i jej mieszkańców w tamtych latach. Z tego dokumentu dowiadujemy się, że kościół budowany był pod wezwaniem Nawiedzenia NMP.

W 1893 roku do komitetu budowy przystąpił mysłowicki proboszcz ks. Klaszka, który pomógł wprowadzić do projektu ważne zmiany – m.in. pominięte dzwony, ogrodzenie, ołtarze, ambonę. 22 listopada 1893 roku mysłowicki proboszcz Klaszka poświęcił kościół. Wystrój wewnętrzny kościoła był darem z rozebranego kościoła w Chorzowie. Wraz z wystrojem, brzezińskiemu kościołowi zostały podarowane stare organy.

15 października 1902 roku ks. Emil Wawreczko – mysłowicki wikary – został mianowany pierwszym proboszczem w Brzezince, który 9 listopada został uroczyście wprowadzony na ten urząd. Ks. Wawreczko zatroszczył się o powstanie cmentarza, odnowienie ołtarza, budowę dwóch ołtarzy bocznych. 31 marca 1903 roku erygowano parafię w Brzezince, włączając ją do dekanatu mysłowickiego.

Ten obiekt należy do następujących kategorii:
- Zabytki sakralne