Wstecz

Kościół św. Wawrzyńca w Orzeszu
ul. Na Górce 6, 43-180 Orzesze
tel. (32) 221-52-76
http://www.wawrzyniec.katowice.opoka.org.pl
wawrzek@katowice.opoka.org.pl

 
Kościół św. Wawrzyńca w Orzeszu na Górce został wybudowany około 1590 roku jako fundacja ówczesnych właścicieli Orzesza Wawrzyńca Tracha i jego żony Anny Marii z Frankenbergów.

Do 1628 roku kościół był w rękach Protestantów. Zaniedbany i zdewastowany w czasie wojny 30-letniej stał się w końcu filialnym kościołem parafii Woszczyce. Nabożeństwa odprawiano okazyjnie. Zazwyczaj było to w święto Nawiedzenia NMP, św. Wawrzyńca i św. Katarzyny. W 1750 roku zapisano w inwentarzu parafialnym, że w wiosce Orzesze znajduje się murowany kościół p.w. św. Katarzyny, a w nim trzy ołtarze, ambona ławki, krypta, w której grzebie się panów Orzesza.

Sytuacja taka trwała aż do 1906 roku kiedy przy kościele ustanowiono kurację, a od 1.08.1912 do 1930 r., a więc do czasu wybudowania nowego kościoła w Orzeszu, kościół św. Wawrzyńca był kościołem parafialnym dla Orzesza.

Na przestrzeni tych lat kościół św. Wawrzyńca, który jest zabytkiem klasy I, zmieniał swój wygląd. Od 1967 roku kościół jest oświetlony i ogrzewany. W 1969 roku zostały rozebrane neogotyckie ołtarze i ambona z 1897 roku i został wykonany nowy wystrój wnętrza. Odnowiono elewację kościoła. Kamienną posadzkę zastąpiono marmurową i ustawiono nowe ławki. Na Rok Jubileuszowy 2000 parafia ufundowała nowy kamienny ołtarz i ambonkę.

Uroczystego poświęcenia nowego ołtarza dokonał ks. Bp. Stefan Cichy 13 sierpnia 2000. W roku 2002 odnowiona została wieża kościoła, wykonano nowy krzyż, wymieniono okna i wstawiono witraże wykonane w pracowni Adama Stawińskiego w Chorzowie.

Ten obiekt należy do następujących kategorii:
- Zabytki sakralne