Wstecz

Zespół Kamienic w Rynku w Chrzanowie
Rynek, 32-500 Chrzanów

Zespół Kamienic w Rynku w Chrzanowie
 
Znajdujący się w Rynku zespół kamienic, w większości XIX-wiecznych, jest wpisany do rejestru zabytków. Prawdopodobnie najciekawszą z nich jest zbudowana w latach 1905-1907 dwupiętrowa kamienica secesyjna oznaczona numerem 13 (uprzednio nr 22).

Posiada ona fasadę z glazurowanej cegły z bogatą dekoracją plastyczną zawierającą m.in. ornamenty w kształcie stylizowanych liści kasztanowca. Projekt kamienicy wyszedł prawdopodobnie z pracowni katowickiego architekta Józefa Kutza. Kamienica posiadała jeszcze dwa balkony, które usunięto w 1965 roku. Budynek należał do Jakuba Braunera. Po nim właścicielem się Szymon Sternfeld. Rynek w ostatnim czasie znacznie zmodernizowano.

Większość kamienic odremontowano, odnowiono elewacje, zmieniono też płytę rynku. Pierwotnie, jeszcze w połowie XIX wieku, większość budynków w rynku była drewniana z podcieniami. Centralne miejsce zajmował niegdyś drewniany ratusz. Sam rynek był wybrukowany i stanowił miejsce odbywających się wówczas targów. Na rynku znajdowała się studnia, widoczna na starych pocztówkach z miasta.

Ten obiekt należy do następujących kategorii:
- Zabytki