Wstecz

Dom Urbańczyka Chrzanów - Oddział Wystaw Czasowych
al. Henryka 16, 32-500 Chrzanów
tel./fax: (32) 623-43-07
http://www.muzeum.chrzanow.pl
urbanczyk@muzeum.chrzanow.pl

 
Dom usytuowany jest w niewielkim ogrodzie. Zaprojektował go i zbudował powiatowy budowniczy, Franciszek Urbańczyk.

Budynek pochodzi zapewne z ostatniej ćwierci XIX stulecia i jest ciekawym przykładem małomiasteczkowego budownictwa willowego o wyraźnych cechach regionalnych. To dom parterowy, z cegły, na podmurówce kamiennej, częściowo podpiwniczony. Dach o konstrukcji drewnianej pokryto dachówką ceramiczną, zakładkową. Elewacja frontowa i boczna posiada bogaty wystrój architektoniczny z drewnianym gankiem w części frontowej.

W porozumieniu z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w Katowicach przeprowadzono kapitalny remont i zaadaptowano budynek dla celów muzealnych. Zlikwidowano ściany działowe i drzwi do pomieszczeń na parterze oraz schody wewnętrzne, zachowując drewniane odrzwia i uwidaczniając stare podziały konstrukcyjne, tworząc dwustronnie otwarty ciąg wystawowy.

W pokoju przylegającym do klatki schodowej pozostawiono drewniany strop kasetonowy. W niedużej części piwnicznej zbudowanej z miejscowego kamienia urządzono oryginalne wnętrze ekspozycyjne. Poddasze przystosowano na pracownie, bibliotekę, archiwum i czytelnię. Zabytkowy obiekt oddano do użytku jesienią 1985 roku, organizując wielką jubileuszową wystawę dorobku Muzeum w XXV-lecie jego istnienia.

Zwiedzających ekspozycje w grupach oprowadzają kustosze muzealni. Proponujemy również samodzielne prowadzenie zajęć lekcyjnych w salach wystawowych lub korzystanie, po uprzednim zgłoszeniu tematu i terminu, z lekcji muzealnych przygotowanych przez pracowników Muzeum. Tematyka lekcji może dotyczyć wystawy, jej fragmentu, kolekcji lub kilku eksponatów ilustrujących wybrane zagadnienie.

Ten obiekt należy do następujących kategorii:
- Muzea
- Zabytki