Wstecz

Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny
ul. Bohaterów Westerplatte 1, 44-370 Pszów
tel. (32) 455-77-82, fax: (32) 455-88-04
http://www.sanktuarium.pszow.wiara.pl
parafiapszow@wp.pl

 
Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Pszowie to katolicka parafia należąca do dekanatu pszowskiego w archidiecezji katowickiej.

Pierwszy kościół w Pszowie wybudowano z drewna już prawdopodobnie w średniowieczu. Był p.w. Św. Krzyża. Rozebrano go w 1811 roku. W 1743 roku podjęto decyzję o budowie nowego kościoła według projektu mistrza murarskiego Fryderyka Gansa z Karniowa, a który ukończono w 1747 roku i we wrześniu tego samego roku poświęcono, nadając mu tytuł Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Natomiast uroczystego poświęcenia głównego ołtarza, na którym został powieszony obraz Pszowskiej Madonny dokonano w 1750 roku.

Wewnątrz kościoła znajduje się cudowny obraz Matki Bożej Pszowskiej (nazywany również obrazem Pani Uśmiechniętej) – znany z cudownych uzdrowień. Jest olejną kopią obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Z początku obraz był otaczany kultem miejscowej ludności i duchowieństwa. Jednak w latach 1727-28 znany był już w całej okolicy, dzięki wielu cudownym uzdrowieniom, o czym świadczą pierwsze wota, właśnie z tego okresu.

W 1928 roku w bazylice zostały zbudowane, przez firmę Paula Berschdorfa z Nysy, 41-głosowe organy. Organy te zostały zaprojektowane jako instrument 3-manuaowy, jednakże ze względu na trudności finansowe instrument został oddany niedokończony z kontuarem tymczasowym, który pozostał na stałe. Głosy trzeciego manuału miały zostać umieszczone nad kontuarem. Obecnie znajduje się tam tylko atrapa piszczałek – widoczny na zdjęciach łącznik pomiędzy szafami organowymi I i II manuału.

Ten obiekt należy do następujących kategorii:
- Zabytki sakralne