Wstecz

Dolina Kobylańska
Kobylany, 32-082 Kobylany

Dolina Kobylańska
 
Dolina Kobylańska, zwana również rzadziej Dolinką Karniowicką lub Jarem Kobylańskim, to dolinka długości około 4km, znajdująca się w granicach wsi Kobylany i Karniowice, około 20km od Krakowa. Położona jest na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej i jest jedną z dolin wchodzących w skład Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie.

Wylot doliny zamknięty jest bramą skalną, za nią ciągnie się nie zalesiony, kręty i skalisty wąwóz zwany Nagajami. Na obu jego zboczach, a w niektórych miejscach również w dnie doliny występują wapienne skały. Są bardzo strome i większość z nich udostępniona jest do wspinaczki.


W ścianach wschodniego zbocza wąwozu wykute są schody prowadzące do znajdującej się w grocie skalnej kapliczki Matki Boskiej. Wmurowana po lewej stronie tablica głosi: "Rok pamiętny objawienia Matki Boskiej 1914. Tu jest moja wola stwierdzają wierni". Spod kapliczki roztacza się ładny widok na dolinę.

W dolnej części doliny znajduje się rozszerzenie – płaski trawiasty teren wykorzystywany często przez turystów jako miejsce do odpoczynku. Dnem doliny płynie potok wypływający z Kobylańskiego Źródła uznanego za pomnik przyrody. Dolina Kobylańska jest nie tylko piękna krajobrazowo, ale ma również bogatą przyrodę.

Ten obiekt należy do następujących kategorii:
- Flora
- Łąki
- Rekreacja