Wstecz

Błonia Krakowskie
ul. Focha, 3 Maja, Piastowska, 30-111 Kraków

Błonia Krakowskie
 
Błonia krakowskie to rozległa łąka o powierzchni 48 ha, położona w Krakowie, w pobliżu historycznego centrum.

Współczesne Błonia, będące zaledwie częścią dawnych, wielkich Błoń, zamknięte są w trójkącie ulic Focha, 3 Maja i Piastowskiej. Jest to jedna z największych w Europie łąk w centrum miasta. W 2000 roku Błonia zostały wpisane na listę zabytków.

Historia Błoń sięga roku 1162. Wówczas to Jaksa z Miechowa, zamożny szlachcic, późniejszy założyciel zakonu bożogrobców, podarował klasztorowi norbertanek łąkę między Zwierzyńcem a Łobzowem. Intencją darczyńcy było wyjednanie sobie błogosławieństwa przed wyruszeniem na pielgrzymkę do Ziemi Świętej. W 1254 biskup Jan Prandota witał tu poselstwo z Asyżu przekazujące bullę kanonizacyjną Stanisława ze Szczepanowa.

Niemal sto lat później, w roku 1366 siostry norbertanki, zawierając umowę z magistratem, zamieniły ziemię na kamienicę na ulicy Floriańskiej. Transakcja nie należała do udanych, posesja spłonęła w niedługim czasie. Ciągnące się latami procesy, w które angażowano królów i papieży nie przyniosły zmian w postanowieniach. Do XIX wieku Błonia były terenem zaniedbanym, a przepływająca przezeń Rudawa, wylewając co roku wiosną, zamieniała go w grzęzawisko, na wysepkach którego w latach epidemii cholery pozostawiano umierających. Rozlewiska Rudawy na obszarze Błoń nazywano wówczas Niecieczą ze względu na brak głównego nurtu w tym miejscu.

Po osuszeniu bagien Błonia świetnie nadawały się do organizowania dużych zgromadzeń. W 1809, kiedy Kraków został włączony do Księstwa Warszawskiego, były miejscem defilady wojskowej z okazji imienin Napoleona. Pomysłodawcami i organizatorami byli książę Józef Poniatowski i generał Jan Henryk Dąbrowski.


Z Błoń w 1910 roku wystartował pierwszy samolot w Krakowie. Za sterami aeroplanu firmy Bleriot siedział znany pilot austriacki inż. Hieronimus. Podczas pielgrzymek papieży Jana Pawła II (1979, 1983, 1997 i 2002) i Benedykta XVI (2006). Błonia były miejscem mszy świętych, w których uczestniczyły wielusettysięczne tłumy (najwięcej – ok. 2,5 mln wiernych – w czasie pielgrzymki w 2002 roku).


Ten obiekt należy do następujących kategorii:
- Łąki
- Zabytki