Wstecz

Ogród Zoologiczny w Krakowie
al. Kasy Oszczędności Miasta Krakowa 14, 30-232 Kraków
tel. (12) 425-35-51, (12) 425-35-52, fax: (12) 425-27-10
http://www.zoo-krakow.pl

 

Ogród Zoologiczny w Krakowie został otwarty dla zwiedzających w roku 1929. Obecnie ZOO w Krakowie jest ośrodkiem hodowlanym, w którym z powodzeniem rozmnaża się i odchowuje wiele cennych gatunków zwierząt (wśród nich: lori mały, hipopotam karłowaty, tapir anta, koń Przewalskiego, antylopy addaks, pantera śnieżna, jaguar). Krakowskie ZOO prowadzi również działalność popularno-naukową.

Idea utworzenia ogrodu zoologicznego zrodziła się w 1927 roku. Miejsce pod przyszłe ZOO wybrano na polanie w środkowej części Lasu Wolskiego, na wzniesieniu (345m n.p.m.). W roku następnym przygotowano teren, zbudowano klatki i woliery, w których umieszczono pierwszych skrzydlatych i czworonożnych mieszkańców.

Od początku założenia ogrodu bardzo zasłużony dla jego rozwoju był Antoni Koziarz, który pełnił funkcję kierownika ZOO do roku 1966. W czasie II wojny światowej Krakowskie ZOO znajdowało się pod administracją niemiecką. Niektóre zwierzęta zostały przetransportowane do niemieckich ogrodów.

W 1963 roku utworzono samodzielne przedsiębiorstwo pod nazwą Miejski Park i Ogród Zoologiczny. Rozpoczął się okres rozbudowy i przebudowy ZOO. W roku 1975 obszar ogrodu powiększono do 15 ha. Stanowisko dyrektora objął dr Józef Skotnicki, który rozpoczął proces modernizacji wybiegów, klat i schronów dla zwierząt. Obecnie ZOO w Krakowie jest średniej wielkości ogrodem europejskim, znanym na całym świecie, uczestniczącym aktywnie w międzynarodowych programach hodowlanych.

Krakowski Ogród Zoologiczny jest jednym z ulubionych miejsc rekreacyjnych krakowian. Corocznie odwiedza go około 250 tys. zwiedzających. Ogród ma specyficzny, kameralny charakter. Dobrze utrzymana i pielęgnowana zieleń otacza wybiegi podnosząc estetykę i stwarzając zwiedzającym dogodne warunki do wypoczynku. Krakowskie ZOO jest piękne o każdej porze roku.


Ten obiekt należy do następujących kategorii:
- Ogrody zoologiczne
- Rekreacja