Wstecz

Kosmiczne Miasteczko - Siedziba RMF FM
Nieporaz 117, 32-566 Alwernia

Kosmiczne Miasteczko - Siedziba RMF FM
 
Centrum ogólnopolskiej stacji radiowej RMF FM ulokowane jest w 13 gigantycznych kopułach znajdujących się na kilkuhektarowej działce.

"Kosmiczne Miasteczko" wygląda jak przyszła osada ziemian na Marsie i budzi zainteresowanie kierowców i pasażerów samochodów przejeżdżających obok niego. Sam pomysł stworzenia nowego centrum krakowskiej stacji w miejscowości Nieporaz narodził się w 1999 roku. Miało je tworzyć kilkanaście różnej wielkości kopuł, każda podzielona na 2, 3 kondygnacje z centralną klatką schodową o kolistym kształcie. Ostatecznie zaprojektowano ich 13, wśród których dwie największe, miały pełnić funkcję magazynów.

Zdecydowano się szybko zrealizować inwestycję, stąd też i wybór amerykańskiej technologii. Zewnętrzną powłokę, wykonaną na licencji NASA (Amerykańskiej Agencji Kosmicznej), dostarczono z USA. Materiał, z której jest wykonana i technologia jej produkcji objęte są tajemnicą. Powłokę ułożono na wykonany wcześniej betonowy fundament. Po uszczelnieniu została nadmuchana jak balon. Tak powstałą kopułę ocieplono i dopiero wówczas zamontowano wewnątrz konstrukcje stalowe, posadzki i klatki schodowe.

Jest to druga tego typu konstrukcja w Polsce. Wybudowane wcześniej w Trójmieście dwie kopuły pełnią funkcję magazynową. Na kilkuhektarowym terenie w przyszłości wybudowany ma zostać także Park Turystyki i Rozrywki, którego "kosmiczna stacja" jest dopiero zapowiedzią.
Ten obiekt należy do następujących kategorii:
- Miejsca niezwykłe