Wstecz

Jaskinia Raptawicka
Dolina Kościeliska, 34-511 Kościelisko

Jaskinia Raptawicka
 
Jaskinia Raptawicka to jaskinia w Dolinie Kościeliskiej w Tatrach. Ścieżka prowadząca do niej znajduje się w odległości 4,4km od Kir, 100m powyżej Skały Pisanej, w wapiennej turni, zwanej Raptawicką Turnią, po zachodniej stronie doliny. Otwór jaskini, znajdujący się na wysokości ok. 180m powyżej koryta Kościeliskiego Potoku (1146m n.p.m.) widoczny jest z drogi prowadzącej dnem doliny.

Jaskinia udostępniona jest dla turystów, można ją zwiedzać samodzielnie, bez przewodnika. Wewnątrz jaskini panuje niska temperatura. Główny wejściowy otwór ma średnicę ok. 3m. Prowadzi od niego zejście pionowym 4-metrowym progiem po stalowej drabinie do głównej komory. Jest to pojedyncza, duża sala o wysokości 10-15 m i rozmiarach 10 x 40m. W jej stropie znajdują się otwory dwóch małych studzienek.

Od sali prowadzi kilka bocznych, zakończonych ślepo korytarzy. Po lewej stronie od wejścia 20-metrowy, opadający w dół korytarz prowadzi do ciasnej szczeliny, którą można się przecisnąć do następnej mniejszej sali, a z niej z kolei do innego szerszego korytarza, w którym znajduje się mała kapliczka.

Jaskinia Raptawicka prawdopodobnie stanowi część skomplikowanego systemu Jaskini Mylnej. Powstała w wyniku zapadnięcia się leżących poniżej komór. Jej dno pokryte jest skałami wapiennymi, otoczakami i namuliskiem, w którym znaleziono szczątki zwierząt z okresu plejstocenu. Jaskinia znana była od dawna. Po raz pierwszy opisał jaskinię Jan Gwalbert Pawlikowski w 1887 roku.

Ten obiekt należy do następujących kategorii:
- Jaskinie