Wstecz

Dwór w Stryszowie
Stryszów 508, 34-146 Stryszów
tel./fax: (33) 879-74-89
http://www.dwor.stryszow.pldwor@stryszow.pl

 
Stryszowski dwór, położony nieopodal Wadowic i Kalwarii Zebrzydowskiej, należy do grupy najciekawszych zabytków dawnego budownictwa rezydencjalnego, w tym rejonie. Wzniesiony został pod koniec XVI wieku, pierwotnie jako dwór obronny, przebudowany w połowie XVIII wieku.


Od ponad 30 lat dwór spełnia funkcje placówki muzealnej, będącej Oddziałem Zamku Królewskiego na Wawelu. W pomieszczeniach dworu prezentowana jest stała ekspozycja "Wnętrza dworu polskiego w wieku XIX" oraz organizowane są wystawy czasowe.

Wystawa "Wnętrza dworu polskiego w wieku XIX" obrazuje typowe wnętrza z ubiegłego stulecia. Jest ilustracją przemian jakie nastąpiły w wieku XIX w wyglądzie dworskich pomieszczeń mieszkalnych. Odzwierciedla również ewolucje obyczajów i kultury ziemiaństwa. Wnętrza zostały zaaranżowane tak aby oddać atmosferę średnio zamożnego dworu.


Wszystkie eksponaty na wystawie pochodzą ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu. Prezentowane są cztery pomieszczenia: salon, gabinet, jadalnia i sypialnia. Te właśnie pomieszczenia były uważane w XIX-wiecznej Polsce za najbardziej okazałe. Często meble i wyposażenie wnętrz sprowadzano z zagranicy, niejednokrotnie z Wiednia i Paryża.

Ten obiekt należy do następujących kategorii:
- Muzea
- Zabytki