Wstecz

Prywatne Muzeum Polsko-Amerykańskie - Hell
ul. Konstytucji 3 Maja 23, 34-100 Wadowice
tel. kom. 605-536-062

Prywatne Muzeum Polsko-Amerykańskie - Hell
 

Muzeum poświęcone jest lotnikom brygady "Hell's Angel", którzy zginęli zestrzeleni we wrześniu 1944 roku nad miejscowością Zygodowice. Wizytówką Muzeum jest ekspozycja poświęcona amerykańskiemu bombowcowi B-24 Liberator o nazwie "Hell's Angel" i jego jedenastoosobowej załodze, która została zestrzelona po bombardowaniu zakładów chemicznych w Oświęcimiu 13 września 1944 roku. Samolot rozbił się w Zygodowicach - w małej miejscowości nieopodal Wadowic.

Eksponaty na wystawie w prywatnym muzeum pochodzą z poszukiwań w ziemi na miejscu katastrofy, część od mieszkańców okolicznych wsi, inne to rzeczy osobiste lotników z "Hell's Angel". Zygmunt Kraus - właściciel Muzeum w swej kolekcji zgromadził wiele części samolotu, rzeczy osobiste, zdjęcia, dokumenty pilotów - jest to owoc jego wieloletnich poszukiwań. Wszystkie prezentowane eksponaty są w 100 % oryginalne.

Oprócz upamiętnienia lotników, którzy zginęli, muzeum posiada eksponaty ukazujące wieloletnią współpracę wojskową pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi. Przed Muzeum "Hell's Angel" stoi pomnik strażaka ku czci ofiarom z 11 września w USA. W Placówce zaprezentowano ponadto kilka ekspozycji: "Polscy Piloci w Walce z Nieprzyjacielem", "Polonia i jej historia".


Na szczególną uwagę zasługuje manekin z kompletnym ubiorem amerykańskiego lotnika oraz oryginalne śmigło stosowane w bombowcach typu "Liberator", podarowane przez Amerykanów.

Zwiedzanie tylko po telefonicznym uzgodnieniu.


Ten obiekt należy do następujących kategorii:
- Muzea