Wstecz

Muzeum Miejskie w Wadowicach
ul. Kościelna 4, 34-100 Wadowice
tel. (33) 873-81-00

Muzeum Miejskie w Wadowicach
 
Dom przy ul. Kościelnej 4 to jeden z najstarszych budynków w mieście (przełom XVIII i XIX wieku). Pod koniec XIX wieku była to własność rodziny Schwartzów, następnie Marii ze Schwartzów Gedlowej, a od 1919 roku - dr Jana Moskały. Jest to dom o cechach klasycystycznych, piętrowy, prostokątny.

Dom był siedzibą Towarzystwa Miłośników Ziemi Wadowickiej, obecnie Muzeum Historycznego Miasta Wadowic. W Muzeum Miejskim można oglądać multimedialną wystawę, która pokazuje Wadowice z okresu dzieciństwa i młodości Karola Wojtyły. Stanowi ona nowatorskie połączenie archiwalnych fotografii, dokumentów, eksponatów z multimedialnymi środkami przekazu.

Opowieść o mieście rozpoczyna się w dolnym korytarzu budynku, skąd następnie wchodzi się do ciemnej klatki schodowej, gdzie słychać słowa papieża wypowiedziane 16 czerwca 1999 roku na wadowickim rynku. Kolejne fragmenty ekspozycji przybliżają: okres duchowego formowania młodego człowieka, czasy szkolnej beztroski, chwile poświęcone na zabawę, wycieczki i rozrywkę.

W jednej sali zaaranżowano przestrzeń wadowickiego rynku sprzed 80. lat: witryny - cukierni Hagenhubera, trafiki Waligórskiego, drukarni Foltinów, urocze dwukondygnacyjne kamieniczki i zarys najbardziej charakterystycznej dla miasta bryły kościoła. W następnej części stylizowanej na salę gimnastyczną TG "Sokół" zwiedzający oglądają kronikę i pamiątki z życia kulturalnego i artystycznego przedwojennego miasta.

Ostatnia sala to pokój mieszczański wyposażony w charakterystyczne dla epoki meble oraz sprzęty, przybliżające tło epoki

Ten obiekt należy do następujących kategorii:
- Muzea